YKS TYT ve AYT Coğrafya Dersleri

Merhaba değerli genç insan;

Hepimizin hayata ve geleceğe ilişkin hayalleri vardır ve olmalıdır da. Her yıl milyonları aşan sayıda kişi ve bunların pek çoğu bu ülkenin gençleri olarak üniversite sınavına giriyorlar. Yıllar içerisinde bu sınavların adı pek çok kez değiştirildi ve değişecek de. Ancak değişmeyecek bir gerçek varsa o şudur: Kaç tane aday nitelikli bir bölüme kayıt yaptırabilecek ve bu okulu bitirdiğinde içine sinecek bir meslek sahibi olabilecek.

Sınavlar değişir, sistemler değişir, her yıl sınava girecek aday sayıları ise katlanarak değişir. Bu bağlamda bir noktanın altını çizmekte fayda var. Ülkemizdeki üniversite ve bölüm sayıları da sürekli değişiyor ve artıyor. Ancak bu sizi yanıltmasın. Çünkü mesele nicelik değil, niteliktir.

Mevcut sistemde aldığınız eğitim, ya da mezun olduğunuz okul/bölüm sizi gerçekten donatamıyorsa ya da size bu motivasyonu veremiyorsa ve günün sonunda siz kalifiye ve donanımlı bir birey olarak ayrılamıyorsanız maalesef sadece diplomalı işsizler ordusuna yeni bir nefer olarak dahil oluyorsunuz.

Peki Bir Üniversite Programına Kayıt Olmayı Ne Kadar İstiyorsun?

Bu hayatta pek çok insan tanıdım. Birçoğu birçok yönden birbirleri ile benzeşse de birçoğunun birbirinden farklı motivasyonları vardı. Kimileri para istiyordu, kimileri ise görünür olmak, başarılı olmak istiyordu. Ama gerçekten başarmak. Başardım diyebilmek. Emek vererek, birilerine boyun bükmeden kendi gayretleri ile hak ettiği noktaya, zirveye ulaşabilmek.

Unutma, çalışmadan, emek vermeden, çaba göstermeden başarı elde edilmez. Hemen yılma, vazgeçme, ruhunu dik tut, zamana yenilme, ümitsizliğe düşme. Azim pek çok sorunun üstesinden gelmende sana yardım edebilir. Bir kere deneyip vazgeçme. Üstüne gidersen üstesinden gelebileceğine inancın olsun!

Bana darılma ama öğrenmeyi isteyen, merak duygusunu canlı tutabilen öğrenci bulabilmek çok zor son zamanlarda. Belki sen bir istisnasındır ve bunun kaideleri bozmayacağını sen de bilirsin.

Eğer ben istisnayım diyorsan seninle tanışmak isterim. Gerçekten öğrenmek isteyen, sorgulayan, keşfetmeyi seven bir kişilik sahibi isen eminim bir gün yolumuz kesişecektir.

Görüşmek üzere…

YÜCEL KESEN / Coğrafya Öğretmeni